Problemy stomatologiczne to tak naprawdę jedne z najczęstszych problemów występujących u psów i kotów. Niestety wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest dbanie o dobry stan jamy ustnej i zębów swoich pupili. Nieleczone choroby przyzębia mogą prowadzić nie tylko do utraty zębów, ale do znacznie poważniejszych problemów: bakteryjnego zapalenia wsierdzia, przewlekłej niewydolności nerek, stanów zapalnych stawów czy zapalenia płuc.
Przyzębie to tkanki, które otaczają ząb i utrzymują go w zębodole. Pełnią one również funkcję ochronną przed wnikaniem bakterii do kieszonek dziąsłowych.
Przyczyną rozwoju chorób przyzębia jest osadzająca się na zębach płytka bakteryjna. Jest ona mieszanką osadu bakteryjnego, resztek pokarmu, śluzu zbierającego się na powierzchni zębów oraz złuszczonych nabłonków. Płytka nazębna, jeśli nie jest usuwana, ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny. Chropowata powierzchnia kamienia jest siedliskiem bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz wywołują stany zapalne dziąseł czy przyzębia. Utrzymujący się stan zapalny oraz narastający kamień nazębny powodują dyskomfort i niesamowity ból, który może objawiać się apatią (lub odwrotnie – agresją), brakiem apetytu czy niechęcią do zabawy ulubionymi zabawkami.
Tych wszystkich problemów można w bardzo prosty sposób uniknąć poprzez profilaktyczną, codzienną higienę jamy ustnej (czyli usuwanie płytki nazębnej). Na wczesnym etapie zapobieganie poważniejszym zmianom ograniczyć można do czyszczenia zębów poprzez stosowanie past, płukanek czy sprayów, zapewnienie zwierzętom odpowiednich zabawek-gryzaków oraz wizyt kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym, podczas których lekarz weterynarii oceni ogólnie stan uzębienia. Należy jednak pamiętać, że codzienna higiena jamy ustnej nie jest w stanie zastąpić profesjonalnych zabiegów stomatologicznych – może natomiast wydłużyć czas pomiędzy ich przeprowadzaniem. Brak odpowiedniej profilaktyki będzie prowadził do powstania kamienia nazębnego, którego opiekun sam nie jest już w stanie usunąć – wtedy konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym. Im poważniejsze zmiany w jamie ustnej spowoduje kamień nazębny, tym dłuższy i bardziej skomplikowany będzie taki zabieg.
Wśród zabiegów stomatologicznych przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym wyróżnić możemy:
- Skaling – zabieg usunięcia płytki oraz kamienia nazębnego
- Kiretaż – zabieg polegający na oczyszczeniu i spłyceniu patologicznych kieszonek dziąsłowych
- Plastykę przyzębia
- Ekstarkcje (usuwanie) zębów
Gdy szczotkowanie nie wchodzi w grę…
Nie wszystkie zwierzęta pozwolą swoim opiekunom na szczotkowanie zębów. Niektóre mogą reagować agresją, u innych próby mycia zębów skutkują silnym stresem. W takich przypadkach należy zastosować inne preparaty, które będą ograniczać odkładanie się płytki nazębnej.
Ciekawym rozwiązaniem jest preparat VET PROTECTOR JAMA USTNA SPRAY, którego aplikacja jest bardzo prosta, a skuteczność potwierdzona przez wielu lekarzy weterynarii oraz opiekunów czworonogów. Preparat poza działaniem profilaktycznym sprawdzi się też pomocniczo w leczeniu poważniejszych stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, limfocytarno-plazmocytarnym zapaleniu dziąseł u kotów czy nadwrażliwości na płytkę bakteryjną u psów. Innym, równie skutecznym preparatem jest VET PROTECTOR PRO JAMA USTNA – MUKO, który jako silnie adhezyjna formuła przylega do tkanek jamy ustnej skutecznie zwalczając stany zapalne, obrzęki oraz zanieczyszczenia biologiczne.