Ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze - VET PROTECTOR® Skip to main content

W trakcie pasożytowania kleszczy na skórze, istnieją dwa krytyczne momenty, w których może dojść do transmisji zarazków z zainfekowanego pasożyta na jego żywiciela:

Faza szybkiego picia krwi (od 12 godziny żerowania, najczęściej 24-48 godzina).

W tym okresie kleszcz pozbywa się nadmiaru płynów pobranych wraz z krwią, wprowadzając ją do rany żywiciela. Płyny te, mogą zawierać różne chorobotwórcze drobnoustroje.

Usuwanie kleszcza (niewłaściwy sposób usuwania kleszczy żerujących na skórze ponad 24 godziny).

Do zarażenia chorobami odkleszczowymi, bardzo często dochodzi w trakcie usuwania pasożytów „tradycyjnymi” lub „egzotycznymi” metodami.

Niewłaściwe “tradycyjne” lub “egzotyczne” metody usuwania kleszcza:

  • WYRYWANIE LUB WYKRĘCANIE kleszczy palcami. Bez względu na sprawność, z jaką się tego dokonuje, zawsze istnieje ogromne ryzyko przekazania przez kleszcza patogenów, nawet poprzez fizyczne „wyciśnięcie” z kleszcza nadmiaru płynów do rany.
  • SMAROWANIE KLESZCZY TŁUSZCZAMI to irracjonalna metoda postępowania. W założeniu kleszcz ma się „udusić” i sam odpaść. Nieskuteczne i niezwykle niebezpieczne postępowanie.
  • WYRYWANIE KLESZCZA różnego rodzaju przyrządami w tym, „wytwarzającymi pole elektromagnetyczne”. Wywołuje silne podrażnienie kleszcza.
  • STOSOWANIE ŚRODKÓW OWADOBÓJCZYCH bezpośrednio na kleszcza (stanowczo odradzane przez wytwórców). Zastosowanie nawet bardzo efektywnych i silnie działających środków owadobójczych bezpośrednio na kleszcza, nie zapobiega transmisji patogenów, ponieważ efekt bójczy występuje dopiero po kilku lub kilkunastu minutach. Jest to wystarczający czas na pozbycie się przez kleszcza nadmiaru płynów.

Każdorazowe podrażnienie żywego kleszcza, prowokuje go do natychmiastowego pozbycia się nadmiaru pobranych wraz z krwią płynów, poprzez wprowadzenie ich do rany żywiciela.

Jeśli kleszcz był zainfekowany, płyny te mogą zawierać różne chorobotwórcze drobnoustroje.

Zatem niewłaściwe postępowanie w trakcie usuwania kleszcza może zwiększać ryzyko transmisji wielu groźnych chorób.

Właściwy i bezpieczny sposób usuwania kleszczy:

Jedyną skuteczną metodą zapobiegania lub ograniczenia ryzyka transmisji zakaźnych płynów w trakcie usuwania kleszczy jest spowodowanie ich natychmiastowej śmierci z jednoczesnym zablokowaniem hypostomu.

Dzięki specyficznemu mechanizmowi działania, VET PROTECTOR KLESZCZE w trakcie usuwania kleszcza, skutecznie zapobiega przekazywaniu płynów ustrojowych (mogących zawierać zarazki) pasożyta do organizmu żywiciela.